Београд — Данас се широм света обележава Међународни дан жена, као део борбе за економску, политичку и социјалну равноправност жена и мушкараца.

Тај празник обележава се у знак сећања на демонстрације америчких радница у Чикагу 1909. године и њујоршки марш више од 15.000 жена које су тражиле краће радно време, боље плате и право гласа.

Foto: Olive Fell

Иницијативу за тај празник дала је немачка феминисткиња и чланица социјалистичке странке Клара Цеткин, а прво обележавање Дана жена је било 1911. у Аустрији, Немачкој, Швајцарској и Данској.

8. март је прихваћен као међународни дан жена 1917. године. Уједињене нације су од 1975. године, која је проглашена за Међународну годину жена и службено почеле обележавати Међународни дан жена.
   Осми март као празник под називом Међународни Дан жена постоји од 1975. године која је била проглашена медјународном годином жена, а  две године касније Генерална скупштина УН је резолуцијом прогласила 8. март Даном женских права и медјународног мира.

У Србији је најављен низ осмомартовских манифестација. У Београду ће бити одржана конференција “Жене у јавном животу” коју организује Управа за родну равноправност Министарства рада и социјалне политике, а на којој ће, измедју осталих, учествовати председница Скупштине Србије Славица Дјукић Дејановић и министар рада Расим Љајић.

Осмомартовска хуманитарна аукција слика “Десет Нај српских сликарки – хуманост на делу” биће одржана у Скупштини Београда, а Дан жена биће обележен и уличном акцијом на Теразијама у оквиру кампање “Караван женских права”.

Your IP: 18.207.238.169
06.12.2019 02:59